ГОВОРИ. СЛУХАЙ. ДІЙ.

Читати статтю російською
2

«Кіборги»: чому це кіно варто подивитися

05.12.2017

У кінозалі немає навіть вільних східців. На екрані – війна, але ти то витираєш сльози, то смієшся …«Полілог» відвідав прес-показ найбільш обговорюваного українського бойовика «Кіборги».

Напередодні старту прокату 7 грудня команда режисера Ахтема Сеітаблаєва запросила журналістів на перегляд картини до столичного кінотеатру та розповіла про створення фільму.

«Кіборги» показують десять із 242 днів битви українських військових із бойовиками ДНР за стратегічний об’єкт – Донецький аеропорт імені Прокоф’єва. Кіношники візуалізували те, чого зазнали люди, котрі вижили й стали відомими нам героями-кіборгами.

zal1

У залі кінотеатру “Оскар” ТРЦ “Гулівер” у Києві під час прес-показу “Кіборгів” не було вільних східців

zal

У фіналі журналісти й гості, серед яких ми побачили земляків із Донеччини, аплодували стоячи та витирали сльози

Від перших же хвилин стрічки ми потрапляємо в «заміс» разом із добровольцями, яких везуть у ДАП із Пісок. До аеропорту доїжджають лише четверо бійців. Серед них – молодий Антон Ясинський із позивним «Мажор» (Макар Тихомиров). Потай від впливових батьків музикант вирушив не на міжнародний конкурс за черговим дипломом, а в зону АТО. Ще один новобранець − «Марс», який прагне помститися за загиблого друга, а також «Старий» із Миргорода (Віктор Жданов, відомий донеччанам за постановками Донецького музично-драматичного театру), який пішов воювати слідом за сином. З ними до побратиимів приїхав російськомовний військовий «Субота» (Андрій Ісаєнко).

Підкріплення зустрічають старожили аеропорту – вчитель історії, комбат-націоналіст «Серпень» (В’ячеслав Довженко) і «Гід» (актор Роман Ясинівський), який побував у полоні бойовиків. Останній за традицією з гумором проводить «екскурсію» на позиції в понівеченому терміналі аеропорту.

«Це називається студіо: все разом – і кухня і параша. А там у нас – ресторан «Три сєпара», − знайомить новачків «Гід».

Як пояснюють автори, образи героїв – збірні. Їх прототипами стали реальні кіборги, чиї історії були художньо втілені драматургом Наталею Ворожбит у сценарії до фільму.

makar-tihomirov

Музиканта “Мажора” зіграв 20-річний Макар Тихомиров. Він зізнався “Полілогу”, що до “Кіборгів” намагався уникати новин із зони АТО

Тут зіштовхуються різні за характерами, віком і освітою люди. Хтось читав Гоголя, хтось Кінґа. Хтось говорить російською, хтось українською все життя або заговорив рідною мовою з початком війни. У «Марса» здають нерви, а «Серпень» та «Старий» підтримують інших. Перед боєм медик «Псих» читає «Отче наш», а «Мажор» ставить «останній лайк» …

До речі, за словами режисера Ахтема Сеітаблаєва, всього на головні ролі пробувалися близько 150 акторів. Серед військових навіть поширилася байка про провал на кастингу «Кіборгів» відомого російського актора Сергія Безрукова.

aktory

Актори Макар Тихомиров, Роман Ясиновський, режисер Ахтем Сеітаблаєв, кіборги Кирило “Доцент” Недря, Андрій “Богема” Шараскін та актор В’ячеслав Довженко. Фото: facebook.com/natalia.vorozhbyt

«Коли мені зателефонували і сказали, що я затверджений на роль героя, я надіслав другу – кіборгу Андрію «Богемі» Шараскіну смс «Дякуй Богові, що тебе буде грати не Безруков». І одразу ж батальйонами пішла чутка, що Безруков пробувався на Серпня і Ахтем його не затвердив», – усміхаючись згадує В’ячеслав Довженко (Серпень).

Взагалі, в «Кіборгах» багато жартують: про дороги, дружин, «заначку», яку можуть не знайти рідні, якщо раптом вб’ють у бою, про «12 Даш Астаф’євих» від волонтерів, про кухню в Миргороді, де з кожного крану тече мінеральна вода. Бійці танцюють шевченко-реп, співають за вечерею «Гуцулку Ксеню», крадуть з-під носа противника джип. Зовні жорсткий «Субота» приймає пологи у кішки під час обстрілу, розповідає, що дружина «отфренділа» в Facebook за селфі у бою …

isaenko

Андрій Ісаєнко в образі кіборга “Суботи”

При цьому комічні ситуації межують із цілком серйозними суперечками, на кшталт тих, що ведуться понад три роки в соцмережах, ефірах та по телефону.

Наприклад, бійці обговорюють накази командування, яке забороняє стріляти у відповідь бойовикам, щоб «не порушувати Мінських угод». Сперечаються про те, за що воюють. «Мажор» – за нову країну, без «чорнобилів» та «аеропортів», заради якої прийшов грати на палаючий Майдан. Він дорікає старшим за те, що 23 роки тому «просрали» країну, котра дісталася їм без крові та пострілів. «Старий» воює заради дітей та онуків, «Субота» – виконує службовий обов’язок, а його товариш «Серпень» через почуття відповідальності за те, що відбувається.

roman-yasinovskij

Роман Ясиновський розказав, що картату балаклаву своєму герою “Гіду” підбирав сам

Тут і суперечка проєвропейської молоді з націоналістами про культурних «зрадників», толерантність і втрату Криму, «шароварщину» і «вишивату», про державу, «яка не дає життя».

Глядачеві ж не дають нудьгувати під час відвертих розмов раптові поворотні моменти, небезпека, яка чатує на кожному кроці й боротьба за виживання. Тут і бойовики ДНР, що маскуються під українських військових і вилазять немов з-під землі, і атака російських кадрових військових.

Тішить, що автори уникнули гри на примітивному протиставленні «наші-хороші», «чужі – погані».

«Ми намагалися зняти чесне кіно. Кіно про те, що ми так важко і болісно звільняємося від цього «наросту» на дні корабля, який ми десятиліттями притягували. Це не критика, а спроба розповісти про те, що болить», – зазначив Ахтем Сеітаблаєв.

Консультували кіношників військові, зокрема, Кирило «Доцент» Недря – заступник командира 93-ї ОМБр, який брав участь у важких боях за ДАП у вересні 2014-го та Андрій «Богема» Шараскін – командир бойової роти, що базувалася під Донецьким аеропортом, який тричі побував у ДАПі.

kirill-nedrya-i-natalya-vorozhbit

Кирило “Доцент” Недря та сценарист Наталія Ворожбит

У новому, 2018 році, на телебаченні покажуть чотирьохсерійну версію «Кіборгів». Крім того, як повідомила продюсер Іванна Дядюра, прокатом українського бойовика про війну на Донбасі зацікавилися країни Прибалтики, а також Польща та Канада.

«Ми також говорили з Міністерством закордонних справ про те, аби показувати «Кіборгів» у посольствах України по всьому світу», – поділилася Іванна.

Нагадаємо, в українських кінотеатрах фільм можна побачити вже 7 грудня. Дитячий вік для перегляду 12+. Кожні 5 гривень з квитка на «Кіборгів» творча група передасть через фонд «Повернись живим» на допомогу сім’ям загиблих воїнів АТО.

Детальніше про зйомки фільму читайте в інтерв’ю з режисером Ахтемом Сеітаблаєвим.

    Скачал с торрента. Ближайший кинотеатр далековато. Но даю честное украинское слово, как появятся , купить лицензионный DVD.

    Хороший фильм. Особенно вдумчиво смотреть мовоозабоченным , которые двигают кремлёвскую муйню о двух сортах, объявляя себя первым сортом.

    Очень нужный фильм, потому что правда! Тяжело смотреть и необходимо знать и видеть. Есть претензия к озвучка. Должна быть более качественная. Хлопцы – герои!