ГОВОРИ. СЛУХАЙ. ДІЙ.

Читати статтю російською

Бігом від слів. Про біженців та переселенців

За три роки як тільки не називали людей, котрі залишили Крим і зону конфлікту на Донбасі: вимушено або тимчасово переміщені, біженці

.

І скільки б тренінгів не проводили з медійниками, все одно в новинній стрічці пишуть не про українців, а про «біженців зі Сходу та Криму».

Ми вирішили з’ясувати, хто, куди насправді «біжить» і чому не варто плутати переселенців з біженцями.

У Конвенції ООН, на яку спирається і український Закон «Про біженців …», так називають іноземців та осіб без громадянства, які покинули межі країни через переслідування і загрозу їхньому життю.

За переселенцями в українському законодавстві закріплено поняття «внутрішньо переміщені особи». У документі «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» чітко вказано, що ВПО – це громадяни України, іншої держави або особи без громадянства, які постійно проживають на цій території і змінили місце проживання внаслідок збройного конфлікту, тимчасової окупації, або надзвичайної ситуації природного або техногенного характеру. До слова, цей закон обіцяє захищати ВПО від примусового переміщення та повернення в регіон конфлікту.

Тобто, йдеться про тих, хто не залишав країни, а виїхав з окупації. Отже, використовуючи слово «біженець» на адресу тих, хто змінив регіон проживання через конфлікт, люди визнають відокремлення окупованих районів Донеччини та Луганщини від України, а також анексію Криму. Говорити «біженці» про донеччан, луганчан і кримчан фактично протизаконно, «по-ватному».

Об’єктивності заради, зазначимо, що, за даними Міжнародної організації з міграції, в 2017 році в окупацію повернулися 16% українських ВПО. Серед названих у дослідженні причин – непідйомна оренда житла, а також проблеми з соцвиплатами і працевлаштуванням на підконтрольній Україні території.

Під час зйомок ток-шоу «Полілог» нашій команді доводилося чути, що, через вказані та інші труднощі, бачачи малорухливість уряду у вирішенні того таки житлового питання, багато хто дійсно відчувають себе біженцями в рідній країні. Але ми також віримо, що в умовах, коли не можна змінити обставини, важливо змінити своє ставлення до них: перестати дивитися на себе та інших як на втікачів, об’єднуватися для втілення сильних ідей, довіряти лише фактам і не піддаватися розпачу!

Для натхнення – за посиланням наш матеріал про те, як стати «епіцентром» дивовижних змін для свого міста.

Поділіться своїми думками

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.