ГОВОРИ. СЛУХАЙ. ДІЙ.

Читати статтю російською

«Бред Пітт же вас не жаліє!». Про гумор без шаблонів

«Ми спілкувалися з Поляковою, Зеленським, як з матір’ю і батьком», – згадує 17-річний Саша Антохін зустріч із суддями Чемпіонату України з гумору.

Він – капітан команди Дружківського дитячого будинку-інтернату «Свій формат», яка взимку нинішнього року виграла для прифронтового міста Донецької області фестивальний кубок четвертого сезону «Ліги сміху».
kapitan

Колектив провів для «Полілога» екскурсію інтернатом. Тут, за півтори години їзди від війни, живуть діти і молодь з інвалідністю та порушеннями розумового розвитку. Більшість не знають своїх батьків, до решти рідко приїжджають навіть під час канікул.

internat

У лютому нинішнього року волонтери та представники ПРООН допомогли «Своєму формату» потрапити на Всеукраїнський фестиваль «Ліга сміху» − в Одесу. В результаті дев’ятеро хлопців і дівчат з Дружківки стали відкриттям для суддів і глядачів.

koshevojj

«Свій формат» з Дружківського дитячого будинку-інтернату та кварталівець Євген Кошовий. Фото: 06267.com.ua

На велику сцену Академічного театру музкомедії ім. М. Водяного вийшли новачки, які відверто і сміливо жартували не про політику і шоубіз, а про свої «особливості». Причому робили це так легко і невимушено, що закохали в себе навіть конкурентів. Пройшли до двадцятки найсильніших серед 189 колективів з України, Білорусі, Росії, Грузії, Молдови та Ізраїлю, заслуживши в фіналі приз за кращий виступ. Про молодь із дитбудинку маленької Дружківки дізналася вся країна.

«Це приклад успішної інклюзії, до якої ми прагнемо, – вважає тренер і сценарист колективу, краматорський ведучий Данило Антончик. – Уперше на головному кастингу гумористів команда непрофесійних акторів одразу пройшла в телеефір».

komandaa

Тренер «Свого формату» Данило Антончик (на фото зліва)

Поробки

«Моє улюблене місце − кабінет заступника директора», − жартує 18-річний Андрій Греков, коли ми минаємо коридори, де вирує ремонт. У серпні 2014 року Андрія тимчасово евакуювали до Дружківки в числі двохсот хлопців з дитячого будинку-інтернату Шахтарська. Відтоді місто в окупації.

andrej

«Тоді наш інтернат нагадував бджолиний вулик», − згадує директор Дружківського дитячого будинку Ольга Орлова, де до війни жили лише дівчатка. Коли стало зрозуміло, що збройний конфлікт затягується, юнаків старше 18 розподілили по аналогічним установам країни, залишивши неповнолітніх. Сьогодні в інтернаті Дружківки 248 вихованців, є дитяче і молодіжне відділення.

director

«Форматівці» та директор дитячого будинку-інтернату Дружківки Ольга Орлова

«Усі з різним ступенем розумової відсталості та інвалідністю. Наше завдання − розвинути їхні навички до максимально можливого рівня», − пояснює Ольга Олександрівна.

Дійти вчаться читати, писати, рахувати, готувати і дбати про себе (для цього обладнано кабінет з написом «СБУ» − «социально-бытовые услуги»). Шкільну програму закріплюють за допомогою розвиваючих комп’ютерних програм. Діти мають змогу відвідувати танцювальні, вокальні гуртки, театральну студію. Активно відпочивають і дуже раді гостям.

tanci

Ми потрапили на репетицію нового танцювального номера

kompjutery

Саша Антохін: «Найбільше подобаються заняття за комп’ютером»

forma

До чемпіонату з футболу готові!

Із комп’ютерного класу потрапляємо до майстерень. Сюди молодь йде із задоволенням. З особливою гордістю «форматівці» демонструють зшиту своїми руками футбольну форму до змагань, національні, святкові костюми, створену вишивку, прикраси з бісеру і неймовірну кількість виробів для регулярних ярмарків. З матеріалами інтернату допомагають дружні громадські та благодійні організації.

mastericy

«Цікавіше, ніж розповідати вірші перед депутатами!»

У березні 2017 року до Дружківського інтернату завітав волонтер, ведучий і організатор студентської «Ліги сміху» в Краматорську Данило Антончик. Побачивши виступ хлопців до 8 березня, він запропонував їм взяти участь у «Лізі» поза конкурсом. Данило допоміг зі сценарієм та постановкою виступу, який з майбутніми гумористами ретельно готували їх педагоги-вихователі.

antonchik

Ведучий свят, волонтер і тренер команди «Свій формат» краматорчанин Данило Антончик. Фото – з особистого архіву Данила

«Після першої репетиції викладачі говорили: ви бачите, що діти не розуміють ваших жартів, сміються за компанію, − розповідає волонтер. − Тоді знайома мене запитала: ти впевнений, що все вийде?».

repeticii

Репетиції. Фото з особистого архіву Данила Антончика

Але все вийшло. Дебют у Краматорську надихнув усіх. Колектив склався і продовжив наполегливо працювати. Пізніше талановитих хлопців помітили і підтримали представники Програми розвитку ООН. Так «Свій формат» вирвався на головний гумористичний «баттл» − Всеукраїнський фестиваль Ліга Сміху в Одесі в лютому нинішнього року.

danya

Данило Лукінов: «Хотів би стати ченцем. Молитися в монастирі, там працювати»

«З першого погляду може здатися, що ми не такі красиві, не такі талановиті як всі. Але ви не жалійте нас. Бред Пітт же вас не жаліє!», − цей жарт у виконанні 17-річного Дані Лукінова продюсер «Ліги сміху», ведучий Володимир Зеленський назвав кращим з почутого на фестивалі.

«Вони дуже гідно виступили, як рівні серед рівних. Браво!», − поділився з журналістами телеканалу «1 + 1» Зеленський.

«Під час виступу цієї команди у мене сльози змінювалися сміхом і навпаки, − зізнався телевізійникам танцюрист і шоумен Влад Яма. − Це велика подія для нашого телебачення. Хлопці гідно виступили, і в жодному разі не повинні зупинятися на досягнутому».

obsh

На одеській сцені четвертого сезону «Ліги сміху». Фото: kvartal95.com

«Всі команди «сипляться» на репетиціях перед ефірами, − розповідає тренер «форматівців» Данило Антончик. − Але наші відіграли з першого разу, дійшли до телевізора і це не везіння, а велика робота».

andrej-grekov

Андрій Греков: «Ні, ми не поспішаємо стати чемпіонами. Нам і так все подобається. Все одно цікавіше, ніж розказувати вірші у свята в себе в актовому перед депутатами!»

До слова, перед поїздкою на фестиваль вихованці інтернату Дружківки встигли зіграти командою лише двічі.
«Директор в шоці була, коли ми по телефону сказали, що пройшли відбір», − пригадує найстарша в «Своєму форматі», 29-річна Іра Тарасова.

ira

Щира душа «Свого формату» − Іра Тарасова

«Діти їхали в Одесу подивитися місто, себе показати. Не сподівалися, що дійдемо до фіналу, − підтверджує директор інтернату Ольга Орлова. − Квитки купили туди й назад, щоб одразу додому після першого туру. Фінансування організував Данило через ПРООН. Потім з харчуванням в незаплановані дні допомогли спонсори».

«Нам говорили «Навіть не думайте, тут одні зірки, − сміється Андрій Греков. – Отже, після виступу й екскурсії Одесою ми купили тільняшки і зібралися додому».

Відео одеського випуску «Ліги сміху» за участю дружковців після виходу в ефір стало популярним в Мережі.

komment2
kommenty1Щоправда, деякі з жартів коментатори вважають «жорсткими». Наприклад, про тітку Таню з їдальні, яка в дитинстві називала Сашка «солоденьким» і, як він думає, його «пожувала», тому він тепер «такий».

Бути чи не бути?

Поставивши чемпіонський кубок в кабінеті директора і повісивши бейджи учасників «Ліги сміху» над ліжками, «форматівці» повернулися до звичного інтернатівського життя. Однак більшість своєї мрії продовжити яскравий старт не залишили.

«Я хочу людей смішити, − говорить Іра − Вийти на сцену і розсмішити одним махом глядачів».

«А я мрію стати актором і режисером, − доповнює Андрій. − Коли вийшов на сцену, зрозумів, що це моє. Зараз монтую відеоролики, підшукую музику».

kubok

«Кубок Чемпіона Фестивалю Ліга сміху» надихнув «Свій формат» продовжити виступи на великій сцені

От тільки поки що шлях молоді з порушеннями інтелектуального розвитку минає велику сцену.

За словами директора Дружківського дитячого будинку Ольги Орлової, якщо старших вихованців надалі не забирають батьки або вони не створюють власні сім’ї, їх переводять у дорослий психо-неврологічний інтернат.

«Вибути для самостійного проживання хлопці й дівчата можуть лише за рішенням медичної комісії», − пояснила Ольга Олександрівна. Вона також зазначила, що в інтернаті створюється відділення так званого підтримуючого проживання для повнолітніх, де їм допомагають з працевлаштуванням, надають медичний, психологічний супровід і допомогу з харчуванням.

Тим часом тренер команди «Свій формат», краматорський ведучий Данило Антончик вірить в акторське майбутнє підопічних. Але наразі спільні репетиції й роботу над новими проектами гумористи призупинили. Як повідомив Данило, приводом стала заборона на публікацію першого знятого «форматівцями» соціального відео для YouTube.

«В інтернаті посилаються на заборону вищого керівництва, аргументуючи тим, що хлопці зробили все можливе в цьому напрямку, і продовжувати не варто. Для мене ж це незрозуміло, − пояснює Антончик. – Чимало колективів поступаються їм у впевненості та стійкості. Вони вже самі пишуть жарти. В майбутньому хлопці спокійно можуть розпочати власну акторську кар’єру», − впевнений ведучий.

Щиро сподіваємося, що у історії про сміливість сміятися над своїми «особливостями» і вірити, що будь-хто здатний на більше, всупереч шаблонам і діагнозам, буде щасливе продовження. А що думаєте ви?

Залишайте свої коментарі під матеріалом на сайті і на нашій сторінці у Facebook.

Поділіться своїми думками

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.