ГОВОРИ. СЛУХАЙ. ДІЙ.

Читати статтю російською

Не на прив’язі? Що змінить заборона перевірок ВПО

З 5 липня в Україні офіційно заборонена верифікація переселенців, через яку сотням тисяч блокували виплати

Напередодні Київський апеляційний адміністративний суд визнав незаконними скандальні постанови №365 і №637 Кабінету міністрів, які зобов’язують українців з пропискою на окупованій території проходити регулярні перевірки в органах соцзахисту, Пенсійному фонді та інших установах за місцем реєстрації як ВПО. Це рішення вже набуло законної сили.

Нагадаємо, успішне проходження зазначених перевірок було умовою для отримання внутрішньо переміщеними особами пенсій, соціальних виплат та матеріальної допомоги. Відсутність ВПО за вказаним місцем проживання під час верифікації ставала підставою для автоматичного припинення виплат. Найбільш вразливою категорією виявилися пенсіонери, які складають третину офіційно зареєстрованих ВПО.

За даними правозахисних організацій «Донбас СОС» і «Право на захист», у квітні нинішнього року були заблоковані пенсії 65 тисячам українців у Луганській області та майже 11 тисячам в Запорізькій. В середньому в кожному районі країни засобів для існування були позбавлені від 500 до тисячі осіб.

Переглянути таку соціальну політику уряду України ще два роки тому рекомендували Управління Верховного комісара ООН з прав людини, а також Парламентська асамблея Ради Європи. Але …

Доленосні рішення

Влітку 2017-го лідер організації «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», пенсіонер-переселенець Микола Козарєв уперше виграв у Кабміну суд про незаконність перевірок ВПО. Обов’язкове проходження кожні 60 днів «фейс-контролю» з доказом перебування на вільній території для всіх переселенців скасував Окружний адміністративний суд Києва. Однак уряд подав апеляційну скаргу.

kozarev

Голова організації «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», пенсіонер-переселенець Микола Козарєв. Фото: Главком

Майже через рік, 4 липня 2018 року, незаконною верифікацію визнав Київський апеляційний адміністративний суд. Представляли інтереси громадського діяча юристи Українського союзу з прав людини (УГСПЛ), які роз’яснили значення цієї перемоги для всіх переселенців під час прес-конференції 10 липня (запис доступний за посиланням).

За словами програмного директора УГСПЛ Максима Щербатюка, від 5 липня жодні органи влади, організації та установи не мають права здійснювати перевірки місця перебування внутрішньо переміщених осіб. Це означає також, що припинення соцвиплат, допомоги і пенсії на підставі непроходження перевірки відтепер є незаконними.

sherbatyuk

Програмний директор УГСПЛ Максим Щербатюк. Фото: Главком

«Апеляційний суд скасував дискримінаційний порядок перевірок, який порушував право ВПО на вільне пересування, вибір місця проживання та фактично робив людей в’язнями квартир», − заявив Максим Щербатюк, зазначивши, що рішення є вкрай важливим і діятиме незважаючи на подальші спроби Кабміну оскаржити його в суді.

До слова, раніше, 3 травня 2018 року, юристи БФ «Право на захист» здобули ще одну стратегічну перемогу. Верховний суд став на сторону переселенки з Донецька, якій Пенсійний фонд в квітні 2017 року скасував виплати на підставі постанови №365 і фігурування її в «чорних» списках СБУ.

Правозахисники запевняють, що відтепер відновити пенсії через суд значно простіше і швидше, оскільки рішення Верховного суду є зразковим і обов’язковим до виконання усіма судами в аналогічних справах.

Маразм міцнішає

Постанови КМУ про перевірки визнані незаконними, але юристи Української гельсінської спілки змушені визнати, що це, на жаль, не гарантує виконання судового рішення органами соцзахисту населення та ПФУ. У зв’язку з цим поки що верифікацію проходити все-таки радять …

«З точки зору верховенства права, рішення суду означає, що з 5 липня ВПО отримують пенсії та виплати без проходження верифікації, − пояснює юрист Центру стратегічних справ УГСПЛ Євген Чекарьов. − Однак в українських реаліях судове рішення для чиновника не важливіше нормативного акту, навіть скасованого. Тому рекомендую переселенцям наразі все-таки проходити перевірку», − сказав експерт, зазначивши, однак, що відновити пенсію в суді тепер набагато легше.

chekarjov

Юрист Центру стратегічних справ УГСПЛ Євген Чекарьов. Фото: Главком

Ще один важливий момент. Не скасовує рішення суду обов’язкову для переселенців ідентифікацію в державному «Ощадбанку».

«Всього існувало дві процедури перевірок,  − роз’яснює Євген Чекарьов. − Першу здійснювали органи соцзахисту, Пенсійного фонду та навіть ЖЕКи. Другу − «Ощадбанк». На сьогодні скасована лише перша. Норми про ідентифікацію в держбанку ще діють».

Для всіх, кому незаконно заблокували виплати, юристи Української гельсінської спілки з прав людини обіцяють найближчим часом підготувати алгоритм дій.

Рішення Апеляційного суду Києва від 4 липня, на жаль, не вирішує гостру проблему права власності внутрішньо переміщених осіб на заслужені роками праці пенсії. Для цього необхідні законодавчі зміни, на які бракує політичної волі.

Як повідомив програмний директор УГСПЛ Максим Щербатюк, минув рік, відколи в Раді зареєстрований законопроект №6692, що передбачає право українців на пенсію, незалежно від наявності довідки ВПО та їхнього місця проживання. Відтоді документ так і не потрапив до порядку денного парламентарів. Тим часом, уряд планомірно «урізає» кількість одержувачів заробленої пенсії.

У червні своєї пенсії позбувся Ігор Козловський − відомий український вчений, звільнений з полону терористів в кінці 2017 року. Невідомо, скільки б довелося переселенцю шукати справедливості, якби про це з трибуни парламенту не заявила віце-спікер ВР Ірина Геращенко. Формально виплати професору Козловському Пенсійний фонд блокував через його поїздки за кордон. Чиновникам байдуже, що вчений перебував з важливою місією і виступав в Європарламенті. Коли про це заявили президенту, крім відновлення виплат, Ігорю Козловському нарахували заборгованість і навіть доплату … На це знадобилося кілька днів.

kozlovslyj

Донецький учений Игор Козловський був визволений з полону ДНР у грудні 2017 року. В червні ПФУ заблокував йому пенсію через поїздку на закордонну конференцію. Фото: «Новое время»

Сумно, що випадок з професором Козловським − лише черговий «реверанс» Європі, бо в реальності Кабмін тільки посилив економію на пенсіонерах з окупації.

25 квітня уряд постановою №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 8 червня 2016 р. №365» блокував виплату заборгованості пенсіонерам-ВПО за період до їх переїзду із зони АТО.

Як пояснив журналістам старший стратегічний юрист БФ «Право на захист» Олег Тарасенко, «пенсійні виплати будуть відновлені за заявою пенсіонера виключно з місяця звернення, а не з моменту призупинення такої виплати».

oleg-tarasenko

Старший стратегічний юрист БФ «Право на захист» Олег Тарасенко. Фото: «Полілог»

При цьому в уряді дали зрозуміти, що заборгованість буде виплачена лише на підставі нормативного акту, якого ще немає, і невідомо, коли той буде …

Зв’язатися з правозахисними організаціями

Українська Гельсінська спілка з прав людини – контакти приймалень.
Благодійний фонд «Право на захист». Телефони регіональних офісів.

Читайте також:

Операція «верифікація». Помічник ВПО
Переселенка Людмила Дубіщева продовжує боротьбу за власну пенсію
З ТОГО боку: пенсій.net 

Поділіться своїми думками

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.