ГОВОРИ. СЛУХАЙ. ДІЙ.

Читати статтю російською
0

Зміни в програмі «Доступне житло»

06.12.2018

Вже понад 9 тис. осіб по всій країні подали заяви на участь в програмі «Доступне житло», яка реалізується Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву. Серед них більше 70% – переселенці. Про зміни в програмі розповіли в громадській організації «Донбас-SOS».

10 жовтня 2018 року Кабмін прийняв Постанову № 819 «Деякі питання забезпечення громадян доступним житлом», якою були затверджені Порядок надання державної підтримки та забезпечення громадян доступним житлом і Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на надання державної підтримки для будівництва (придбання) доступного житла.

На реалізацію Програми до кінця 2018 року з державного бюджету виділено 100 млн грн, така ж сума запланована на 2019 рік, незважаючи на те, що бюджетний запит становить близько 1 млрд грн.

Суми, виділеної до кінця 2018 року, вистачить приблизно на 300 сімей. «Для порівняння, тільки по Київській області подано понад 4 тис. заяв на участь в програмі, а по всій території України ця кількість перевищує 9 тис. При цьому більше 70% від загальної кількості тих, хто подали заяви – це сім’ї переселенців», – йдеться в повідомленні громадської організації.

Виділені до кінця 2018 року грошові кошти вже були розподілені по регіонах пропорційно кількості запитів і вже підписуються договори. Це свідчить про те, що програма працює, але як завжди головною проблемою залишається фінансування.

Що ж змінилося в самій програмі?

1. Учасник самостійно вибирає на ринку об’єкт, в який будуть інвестовані гроші після укладення договору. При цьому такий об’єкт повинен відповідати критеріям, які передбачені Постановою КМУ. Раніше такі об’єкти могла вибирати тільки Міжвідомча комісія Мінрегіону.

Об’єкт повинен відповідати певним вимогам:

  • забудовник повинен мати всі дозвільні документи;
  • вартість 1 кв. м. не повинна перевищувати граничної;
  • об’єкт повинен бути зданий в експлуатацію не більше ніж через 12 місяців.

2. Можуть бути обрані як об’єкти, які знаходяться на етапі будівництва і ще не здані в експлуатацію, так і ті об’єкти, які вже введені в експлуатацію. Важливо враховувати, що встановлено граничну вартість 1 кв. м. об’єкту.

Так, згідно з Постановою гранична вартість 1 кв. м. загальної площі житла для міст Київ, Дніпро, Львів, Одеса та Харків не може перевищувати опосередкованої вартості *, збільшеної в 1,75 рази. Для міст-обласних центрів, а також міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб – в 1,5 рази, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. – 1,25 рази, для інших населених пунктів – опосередковану вартість у відповідній області.

* Опосередкована вартість визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 року № 174.

Наприклад, для Києва така вартість встановлена на рівні до 22 600 грн.

Вартість загальної площі житла, що перевищує нормативну площу, сплачується одержувачами державної підтримки за вартістю, визначеною в договорі про придбання житла.

3. Учасник сам вибирає банк, в якому буде відкрито рахунок і з якого в подальшому буде здійснено платіж за житло. Нагадаємо, що процедура виглядає наступним чином: протягом трьох днів після укладення договору з Фондом, учасник повинен внести на рахунок свою половину, після чого Фонд протягом двох днів подає територіальним органам, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, платіжне доручення про перерахування державної підтримки на рахунок одержувача. Далі вся сума спрямовується на розрахунковий рахунок забудовника.

4. Право на участь у програмі мають особи, у яких відсутнє у власності житло мінімум три роки до моменту звернення. Виняток становить житло, яке знаходиться в населених пунктах, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, або в населених пунктах на лінії зіткнення на Донбасі. Також до уваги береться зруйноване житло і житло, яке непридатне для проживання в зв’язку з проведенням антитерористичної операції (згідно акту обстеження житлових умов).

До внесення зміни умовою для участі в програмі була відсутність житла на момент подачі документів.

5. З’явилася умова не відчужувати придбане за програмою майно протягом трьох років. При цьому, одержувач державної підтримки щорічно протягом трьох років з моменту укладення такого договору зобов’язаний надавати підтвердження права власності на придбане або збудоване житло шляхом подання в паперовій формі інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно про наявність у власності житла на кожного члена сім’ї, який бере участь в програмі.

У разі відчуження житла гроші підлягають поверненню до державного бюджету.

6. У Мінрегіоні створюється комісія, яка буде затверджувати список осіб на отримання державної підтримки за програмою.

7. Знижено верхній рівень доходу учасників програми: дохід сім’ї не повинен перевищувати трикратного розміру середньомісячної зарплати по регіону на одного члена сім’ї на місяць.

8. Розподіл бюджетних грошей буде здійснюватися пропорційно до кількості населення в регіоні. Раніше розподіл здійснювався в залежності від кількості осіб, які стоять в черзі.

9. Фонд забезпечує відкрите інформування про учасників програми. Всі списки відкриті і доступні на сайтах регіональних управлінь Фонду.

Подати заяву на участь у програмі можна в електронному вигляді, що значно спрощує процедуру. Самі документи потрібно подавати особисто в відділення Фонду, коли підійде черга.

Поділіться своїми думками

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.