ГОВОРИ. СЛУХАЙ. ДІЙ.

Читати статтю російською
0

Пустити коріння. Як отримати безкоштовну землю під будинок і сад в Україні

Травень 24, 2017

За законом кожен українець має право безоплатно отримати кілька ділянок, різних за призначенням, у будь-якому куточку країни.

Згідно до ст. 121 Земельного Кодексу громадяни можуть приватизувати землі державної або комунальної власності у вигляді:

– паю під фермерське господарство (виділяється середня площа по району)
– ділянки під ведення сільського господарства (до двох гектарів)
– під садівництво (12 соток)
– для будівництва та обслуговування приватного житлового будинку (не більше 10 соток для міст, 15 соток для селищ і до 25 соток для сіл)
– до 0,1 га під індивідуальне дачне будівництво
– не більше 0,01 га під будівництво гаража.

Бюрократична процедура потребує зусиль, часу і фінансових витрат, однак безкоштовна земля того варта, − запевняють експерти й ті, хто вже облаштовує «здобуті» сотки. Рекомендаціями в інтерв’ю «Полілогу» поділилася юрист Всеукраїнського благодійного фонду «Горєніє» Яна Піявська.

yana_piyavska

– Яна, роз’ясніть, будь ласка, чи всі ділянки мають знаходитися в одному регіоні?

Безкоштовно отримати у власність зазначені види ділянок можна разово і без прив’язки до конкретного регіону. Не має значення також, чи володіють землею члени вашої родини. У випадку з внутрішньо переміщеними особами не важливо, де ви зареєстровані як ВПО. Головне – знайти вільну землю.

– Як шукати?

Коли ви визначилися з регіоном і призначенням землі, незайняту ділянку можна знайти

• самостійно – в Публічній кадастровій карті (в стадії наповнення і може містити неточності або не містити необхідні дані)
• запросивши інформацію про наявність вільних ділянок у розпорядників землі – районних, сільських, міських рад або управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

– В якості експерименту ми заздалегідь письмово запросили таку інформацію у 20 сільських рад Київської області. Майже всі як один відповіли, що даних про вільні ділянки надати не можуть у зв’язку з інвентаризацією земель і відсутністю Генплану. Прокоментуйте, будь ласка.

vidpovid1

vidpovid2

Дійсно, Генеральні плани багатьох населених пунктів нині є застарілими або відсутні взагалі. Тому рекомендуємо звернутися із заявою у довільній формі до районних управлінь Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру. Судячи з практики, краще одночасно звернутися також до органів місцевого самоврядування. Обидві відповіді в разі необґрунтованих відмов і судового процесу будуть вашою перевагою.

– Коли стало зрозуміло, які ділянки можна зайняти, що робити далі?

Звернутися з клопотанням до сільської, селищної або міської ради (якщо землі у комунальній власності), головне управління Держгеокадастру в області (якщо потрібні ділянки під садівництво чи сільське господарство розташовані за межами населених пунктів). У всіх інших випадках звертаємося до райдержадміністрації.

До клопотання додається:

• викопіювання з кадастрової карти або інші графічні матеріали з позначенням бажаної ділянки
• згода землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб)
• для ділянки під фермерське господарство – документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або відповідну освіту
• копію паспорта

Важливо: викопіювання з кадастрової карти можна замовити в районному чи міському управлінні земресурсів (96 грн.). Чекати доведеться з місяць. Є ризик, що за цей час ділянку встигнуть зайняти. Заощадити час можна отримавши електронний та друкований витяг через Публічну кадастрову карту. У місячний термін уповноважений орган повинен видати дозвіл або відмову. Привід для відмови – невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, нормативних актів, генплану, землевпорядним схемам та іншій документації.

– Ділянку дозволили приватизувати. Наступні кроки?

Вибір землевпорядної організації для виготовлення проекту щодо відведення ділянки. Можна звернутися до місцевої ради, районного або міського відділу Держгеокадастру, де підкажуть контакти місцевих організацій.

Пам’ятайте: виконувати землевпорядні роботи мають лише сертифіковані спеціалісти. Їх перелік є на сайті Держгеокадастру. Строки (не більше шести місяців) та вартість робіт повинні бути зазначені в договорі зі землевпорядною організацією. Вимагайте друкований примірник документації на випадок оскарження меж ділянки.

Наступний етап – узгодження проекту (процедура прописана в ст. 186 Земельного кодексу).

skryn1

skryn2
Реєстрація ділянки. Звертаємось із заявою до реєстратора в місцевий орган Держгеокадастру (частіше це робить землевпорядна організація). До заяви додаються:

– копія паспорта
– копія договору із землевпорядною організацією
– копія документа про присвоєння податкового номера
– розроблений і погоджений уповноваженими органами проект землеустрою про відведення ділянки (у паперовому та електронному вигляді)
– квитанція про сплату послуг держреєстрації земельної ділянки та внесення даних до Державного земельного кадастру.

Не пізніше 14 днів вам повинні надати витяг з Держземкадастру з кадастровим номером ділянки.

Затвердження проекту та передача в приватну власність. Звертаємося з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ділянки до органу-розпорядника цій землі, додавши примірник погодженого проекту і витяг з Держгеокадастру. Уповноважений орган має через Міністерство юстиції зареєструвати права власності держави або громади на ділянку, а потім безкоштовно передати її у приватну власність.

Подаємо заяву про держреєстрацію права власності:

– у Реєстраційну службу Мін’юсту (бланк заяви за посиланням)

– або через держкадастрового реєстратора управління земельних ресурсів.

До заяви додаємо

копії паспорта
• реєстраційний номер картки платника податків
• документ, що підтверджує сплату за надання витягу з Держреєстру
• квитанцію про сплату державного мита
• завірену копію решення про безкоштовну передачу земельної ділянки
• витяг з Держземельного кадастру про ділянку

У 14-денний термін вам нададуть Свідоцтво про право власності на землю і Витяг із Держреєстру прав на нерухоме майно.

Скільки часу може тривати проходження процедури?

Реально – не менше року. Всу залежить від активності та підготовки конкретної особи.

У скільки обійдеться оформлення необхідної документації?

Одержання необхідних витягів – від 96 грн за кажен, 320 грн − вартість держреєстрації права власності на ділянку.

Найбільш витратна частина – розробка проекту землеустрою. Залежно від розцінок організації та площі ділянки сума може сягати понад 10 тисяч гривень.

Контакти гарячої лінії Всеукраїнського БФ «Горєніє» 050 044 56 01 (Viber)
Довідки та консультації: 068 569 93 06, 066 355 52 46, 073 106 34 67.
Сторінка БФ

Поділіться своїми думками

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.